tr013

Fiber Lazer Nedir?

Lazer teknolojisinin kullanımını daha iyi hale getiren fiber lazer; içerisinde doğada nadir bulunan iterbiyum, neodimyum, disprozyum, paraseodim ve tulyum gibi elementler barındıran lazer türü olarak birçok sektörde en çok kullanılan çözüm olmayı başardı. Lazer kullanımında pompalanan diyot lazeri, CO2 lazeri gibi yerleşik yöntemleri geri plana iten fiber lazerler; önemli bir sıçrama sağladı. Nadir toprak elementleri ile katkılı bir optik fiber sistemi ile çalışan bu lazerler; geleneksel yapılarda olduğu gibi gazı merkezinde bulunduruyor. Ancak bu gazı silika camdan yapılmış normal bir fiber ile değiştirmektedir. Elbette bu oluşan lif yapısına da nadir toprak elementlerinden küçük bir kısım eklenir. Bu nadir toprak katkılı yapı, fiber içine yerleştirilir.

Fiber lazerler, normal bir lazerde var olan lazer ışınını hareket ettirmek için bir optik fiber kullanımını ve etrafına sıçramak için aynaların kullanımını daha hassas hale getirmiştir. Bu hassasiyet ile kararlı bir lazer kullanımı sağlanır. Hassas bir hizalama gerektiren ve harekete ile darbeye duyarlı olan lazerlerin aksine fiber lazer; herhangi bir montaj hattının çarpmalarını, darbelerini, titreşimlerini ve genel uyumsuzluğunu kaldırabilecek yapıdadır.

Fiber lazer; galvanizli çelik, alüminyum, alüminyum alaşımı, titanyum alaşımı, bakır, pirinç, demir ve neredeyse tüm metal malzemelerin kesilmesinde kullanılabilir. Aynı zamanda fiber lazer uygulaması yapılabilecek sektörler arasında; sac işleme, havacılık, elektronik, elektrikli ev aletleri, metro aksesuarları, otomobiller, gıda makineleri, tekstil makineleri, inşaat makineleri, hassas aksesuarlar, gemiler, metalurji ekipmanları, asansörler, ev aletleri, el sanatları hediyeleri, dekorasyon, reklam, metal dış işleme, mutfak işleme ve diğer imalat ve işleme endüstrilerini kolayca sayabiliriz.

Fiber Lazer Kullanımı Avantajları

  • En önemlisi fiber lazer, diğer lazerlere göre daha ekonomiktir. Son derece yüksek elektro-optik dönüşüm verimliliği olan bu lazer, aynı zamanda enerji tasarrufu sağlar ve çevre koruma konusunda başarılıdır.
  • Diğer lazer türlerine göre kullananlar için oldukça pratiklik elde edilmesini sağlar. Çalışma yürütülecek parçanın hazırlanmasını sağlayacak fiber lazer makinelerinin hassasiyeti yüksektir. Bu hassasiyet oranı 0,03 mm’den daha azdır. Bu nedenle farklı işlemlere gerek kalmadan malzemenin hazır olmasını sağlar. Personelin iş yükü hem azalacak hemde hazırlama zamanı kısalacaktır.
  • İşleme malzemeleri ve kalınlığının çok geniş olması fiber lazer için sorun olmaz. Paslanmaz çelik, bakır alüminyum, karbon çeliği, alüminyum alaşımı vb. malzemeler için fiber lazer sorunsuz iş görmektedir.
  • Fiber lazer makinelerinde kesme hızı dakikada 100 metreye ulaşabilmektedir. Bu durum da ekonomik olarak daha verimli bir çalışmayı getirir. Küçük bir iş parçasını tamamlama verimliliği, sadece birkaç saniyedir. Geleneksel ekipmanlar ile fiber lazer makinesi karşılaştırılırsa, çok daha hızlıdır.
  • Fiber lazer ışın kalitesi çok yüksektir. Bu durum da; küçük odak nokta, ince kesme hatları, yüksek iş verimliliği ve daha iyi işleme kalitesi getirir.
  • Aynı güç ile çalışan CO2 lazer makinesine göre iki kat daha fazla hız elde edilir.
  • Düşük kullanım maliyeti vardır. Güç tüketimi, üretim maliyetlerinden tasarruf sağlayan CO2’den bile daha düşüktür. Bakım maliyeti de düşüktür.