Lazer Markalama Makinesi

You are here:

Gösterişli Markalama

Tüm yüzeyler için etkili çalışma alanları oluşturun.

İşletmeniz için seçenek

Kısa Çalışma Süresi
Kolay Kullanım Modu

Aradığınız Tüm Özellikler

Tek bir makine ile bir çok işleminizi yapabileceksiniz. Tek bir makine ile bir çok işleminizi yapabileceksiniz.

%100 Güvenli

Operatörlerin güvenliği için tüm ayrıntılar düşünüldü.Operatörlerin güvenliği için tüm ayrıntılar düşünüldü.

KUSURSUZ LAZER kaynak

Teknik olarak markalama kavramı; kağıt üzerine çizilmiş olan bir teknik resmin gerekli alet ve parçaları kullanarak, işin yapılacağı malzeme üzerine çizilmesi işlemidir. Lazer ışını kullanarak bu işi gerçekleştirme ise lazer markalama olarak ifade edilebilir. Bu işlemde; lazer ışını kullanılır ve lazer ışın demeti optik aynalar tarafından yönlendirilerek nesnelerin üzerine vurmasıyla çizimler oluşturulur. Basit bir ifade ile lazer markalama makinesi, bir yüzey üzerinde kalıcı bir iz oluşturmak için yoğun bir ışık hüzmesi kullanarak malzemelerde kalıcı bir uygulama yapılmasıdır.

Lazer markalama makinesi ile gerçekleştirilen ve bilinen en yaygın uygulamalar arasında; karbon göçü, soldurma ve parlatma, tavlama, kazıma ve gravür işlemleri gösterilebilir. Lazer markalama makinesi ile lazer markalama yapılabilecek malzemeler arasında; çelik, alüminyum, titanyum, bakır, pirinç, plastik, ahşap, kağıt ve karton ürünler gösterilebilir. Markalama işlemiyle bu malzemeler üzerinde kalıcı izler bırakabilir.

Lazer Markalama Makinesi Çalışma Yapısı

Lazer markalama makinesi çalışması lazer ışın demeti ile gerçekleşir. Bu demet; çok hızlı hareket etmekte olan iki tane aynaya bağlı galvo motor tarafından hızlı yazıların yazılması, sembollerin yapılması, bar kodların ve diğer grafik işlemlerin yapılmasını sağlar. Lazer markalama makinelerinde bunun gerçekleşebilmesi için iki farklı yöntem kullanılmaktadır. İlk yöntem, vektör veya kafes tarayıcısı kullanılmasıdır. Bu yöntemde lazer ışını hareket etmektedir. İkinci yöntemde ise iş parçası hareket ettirilerek işlem tamamlanır. Lazer ışın malzemenin yüzeyi ile etkileşime girdiği anda, kullanılan malzemenin özelliklerini ve görünümünü değiştirmektedir. İşlem lazer ışını ile sadece belirlenen alanı hedeflemektedir. Bu durum yüksek kalite, yüksek kontrast ve son derece hassas izler oluşturulmasını sağlar. Lazer markalama makinesi tercihinde de bu durum yani lazerin doğruluk ve kalıcılık özelliklerini arttırması etkili olmaktadır.

Lazer markalama makinesi ile gerçekleşen işleri, diğer markalama teknolojileri olan mürekkepli yazıcı veya mekanik markalama ile yapılan işlere göre daha avantajlı olduğu bilinir. Çok yüksek işleme hızı, düşük işletme maliyeti, devamlı yüksek kalite, otomasyon sisteminde çok esnek olarak yapılması ve çevreye yan etkisi olmaması çok önemli avantajları getirir. Lazer markalama çalışmasında kullanılacak olan lazer ışın için fiber lazer ve karbondioksit (CO2) lazer seçenekleri olabilir.

Temelde bir ışık olan lazer, markalama çalışmasında değiştirilebilen frekansına bağlı olarak uygulanacak olan malzeme üzerinde bir etki oluşturması istenir. Bu etki malzeme üzerinde kazıyarak markalama yada annealing(tavlama) markalamaya yada ablation(plastik için ) türü markalama şeklinde ifade edilir. Lazer markalama makinası ile dalga boyuna bağlı olarak modellere ayrılır. Fiber lazer markalama makinesi ile daha çok metaller yada bir kısım plastikler için, UV lazerler plastik malzemeler için, Karbondioksit lazerler tahta ,deri , cam  gibi organik malzemeler için markalama yapmaya uygundur. Herhangi bir sarf malzemesinin olmaması ve periyodik bakımının olmaması tercih sebebidir. Ancak karbondioksit lazerlerde, bittikçe gaz dolumu yapmak gerekecektir. Ayrıca YAG ve Vanadate lazerlerde, belli çalışma saat aralığında diyot değişimi gerekecektir.